כל מה שאתם צריכים לדעת על רובוסטה

כ- 40% מהקפה העולמי הנצרך בכל יום הוא קפה רובוסטה!

זהו הישג מרשים, קחו בחשבון שיש 100+ מיני קפה שונים שצומחים כיום בעולם.רוב הרובוסטה מיוצרת כיום בדרום מזרח אסיה, אפריקה או אמריקה הלטינית – הודו, וייטנאם, ברזיל ואינדונזיה הן מדינות בדרך מובילות בעולם של הפרי האנרגטי.

 

רובוסטה

(קפה רובוסטה הוא חבר, לא אויב.)


#1 תנאי גידול:

צמח הרובוסטה נוקשה להפליא, הוא עמיד בפני מחלות ומזיקים, נהנה מטמפרטורות חמות ואף יכול להתמודד עם שמש מלאה. הדבר היחיד שהוא מבקש בתמורה זה הרבה מים. שלא כמו ערביקה, צמח הרובוסטה מעדיף לגדול בגבהים נמוכים יותר. הוא יגדל הכי טוב כאשר הגובה יהיה מתחת ל – 600 מטר.

כאשר הוא גדל בטבע, הוא יכול להתנשא לגבהים של 30 מטר ומעלה!! כמובן בתנאי גידול נכונים.. ועבור חקלאים המתמקדים בגידול קפה רובוסטה, הצמחים מוחזקים למחצית הגובה כדי להבטיח את הקציר יעיל.פרחי הצמח לבנים, ממש כמו צמחי קפה רבים והפירות הופכים בגוון אדום עמוק כשהם מבשילים וייתכן שיחלפו שישה חודשים בלבד מהפריחה, באזורים מסוימים, לייצור יבול. כל אחד מהפירות, יפיק בדרך כלל שני פולי קפה שהם זרע הצמח.


#2 קפאין:

אם תחקרו השוואות של קפה רובוסטה מול קפה ערביקה באינטרנט, הנקודה העיקרית שתודגש תהיה לעיתים קרובות ההבדל בתכולת הקפאין. בפולי קפה רובוסטה אפשר למצוא עד 2.7% קפאין ולמרות שזה לא נשמע הרבה, זה בערך כפול ממה שערביקה ממוצעת מספקת.

תכולת הקפאין הגבוהה היא זו שהופכת את צמח הרובוסטה לחזק כל כך. הקפאין יוצר מרירות הגורמת לרוב המזיקים להשאיר את הצמח לבד ללא הפרעה וישנן עוד תכונות אורגניות לצמח שמקטינות את השפעת המחלות והמזיקים הנטפלים לצמחים. בנוסף,  צורת פולי הרובוסטה מעט שונה. הם קטנים ומעגליים יותר מאשר בצמח הערביקה.

(מולקולת הקפאין)


#3 קפה רובוסטה קלוי:

הרבה קולי קפה, בעיקר אמריקאים, קונים פולי קפה ירוק על פי כלל "ערביקה טובה, רובוסטה רעה." הכוונה היא לשילובם יחדיו בתערובת.

הם עושים זאת מכיוון שהם מכירים רק את הרובוסטה הזולה המסחרית שבדר"כ באיכות ירודה. העובדה היא שרוב הרובוסטה יכולה למעשה להיות נקייה, איכותית ומתאימה לתערובות אספרסו הכי טובות שיש. בנושא הרובוסטה האיכותית עדיין יש המון התנגדות בקהילת הקפה העולמית.

הגיע הזמן לשינוי.

קפה רובוסטה

(נקמת הרובוסטה)

בתור התחלה, אנחנו לו מאשימים אף אחד –  קשה למצוא רובוסטה באיכות גבוהה, כאשר מדינת הודו היא אחד המקורות הבודדים שיכולים לייצר רובוסטה בדרגה גבוהה לאספרסו. מה שמפריד בין רובוסטה איכותית למקבילה בדרגה נמוכה היא מידת הטיפול במטעי הקפה בהודו –  דרכי הגידול, קציר ושיטות העיבוד של הקפה. 

ברובוסטה האיכותית נקבל אותו טיפול כמו פולי ערביקה. חלק מדרכי הטיפול ברובוסטה כוללים:

  • גובה נכון

  • צל הולך וגדל

  • הדגשת איכות הפול על פני תפוקת הצומח

  • קטיף סלקטיבי

  • תהליכי עיבוד קפדניים

  • מיון ודירוג מדוקדקים של טיב הפרי.

בעזרת כל השלבים האלו Cherry AA הוא אחד מסוגי הרובוסטה הנקייה והעדינה ביותר בעולם.


 

אז נכון, רובוסטה נקייה יכולה להיות קשה לשתייה – אפילו עבור שתייני קפה מצויים, אבל מושלמת לתערובת אספרסו. אין שום טעם לוואי וזה מאפשר לרובוסטה למלא תפקיד אינטגרלי בתערובות מצוינות. הכללת רובוסטה נקייה ואיכותית יכולה לספק כמה יתרונות לתערובת אספרסו:

ראשית, לרובוסטה יש תכולת קפאין גבוהה יותר מפולי ערביקה, על כן היא מעניקה לתערובת את ה"בעיטה" הנוספת שצרכני האספרסו מצפים לה. שנית, מכיוון שהמון צורכים את האספרסו שלהם במשקאות על בסיס חלב, רכיב הרובוסטה עם חלב עוזר להדגיש את הטעמים של פולי הערביקה המשמשים כטעם של התערובת או רכיבים מדגישים אחרים.

התועלת הסופית ואולי המשמעותית ביותר, היא שרובוסטה משובחת משפרת את הקראמה ואורך החיים של האספרסו מבלי לגרוע מהטעם.

אז אם עד עכשיו היו לכם ספקות אם לשלב רובוסטה בתערובת שלכם מקווים שהסרנו אותן. אם אתם שוקלים לטעום את הרובוסטה הנהדרת נקייה באספרסו, אנו מוצאים כי הרובוסטה ההודית Cherry AA מספקת כוס חלקה ורכה עם ארומה עזה וניחוח שוקולדי עשיר.  

פוסט זה פורסם בקטגוריה זני קפה. להוספת הקישור לסימניות .