קצת היסטוריה על קפה

המפורסם ביניהם היא חברת הביטוח לויד'ס אוף לונדון שהוקמה בשנת 1688.

קצת היסטוריה על קפההרבה אגדות הומצאו על גילויי ומקורות הקפה, כאשר המפורסמת שבהן מקורה בדרום מערב אתיופיה, באזור הנקרא קאפא (kaffa). המדובר בשנת 800 לפנה"ס וגיבור הסיפור הוא חאלדי, רועה צאן המגלה, יום בהיר אחד, כי עדר העזים שלו – הרגוע והנינוח לרוב – חסר מנוחה לאחר אכילה מפרותיו האדומים של שיח כלשהו. שיח זה זוהה מאוחר יותר כשיח הקפה, והשפעותיו על העזים של חאלדי נבעו מחומר שזוהה כקפאין. חאלדי לקח את הפירות ונתן אותם למנהיג הרוחני של הכפר על-מנת שיבדוק אותם. הלה הסיק כי פירות אלו הם מעשה יצירה של השטן – וזה כמובן בגלל צבעם האדום – ומיד זרק אותם לאש המדורה של הכפר… וכך בעצם התרחשה קליית הקפה הראשונה והריח שהתפזר באוויר סביב המדורה עם הארומה הנהדרת אשר טמונה בפולי הקפה. תוך כדי הקלייה השתנה צבעם וריחם של הפולים, וכך גם דעתו של זקן הכפר, שעתה הודיע קבל עם ועדה כי הפירות הם בעצם מתנה מהאלים הנדיבים בכבודם ובעצמם, ומיהר להוציא את הפולים מהאש וכך ללעוס את הקפה הקלוי הראשון.

אגדה אחרת (ויש עוד כמה שקצרה היריעה מלפרט אותן) מספרת על הנביא מוחמד שבלילה אחד עמד להיות מוכרע על ידי השינה והתפלל לאללה שיבוא לעזרתו. מוחמד נענה, על ידי שליחת מלאך מן השמיים עם משקה בשם "קהווה". אחרי שלגם מן המשקה הרגיש מוחמד כל כך חזק וערני, שהיה מסוגל להפיל 40 גברים מסוסיהם וללמד 40 נשים את תורת האהבה.

מקור הקפה הוא, כאמור, באתיופיה ולכן התפשטות הקפה בעולם מתחילה בעצם משם, כאשר  מסלול הקפה עובר דרך מצרים ומשם לנמל מפורסם בתימן אשר שמו… מוקה. מכאן הקפה הולך ומתפשט לו במדינות ערב באזור המזרח התיכון. התימנים עודדו שתיית קפה מרובה במטרה לצמצם את תופעת לעיסת הגת שהייתה נפוצה ביותר כבר אז. בתי הקפה הראשונים בעולם הוקמו במכה, ונקראו "קווה קאנה". אלו התפשטו במהירות ברחבי מדינות ערב והפכו למקומות בהם משחקי  קובייה, רכילויות, ריקודים ושירה היו לשם דבר. בתי הקפה היו מבורכים במותרות ולכל אחד היה ייחודיות משלו ונוחות שבה יכלו לבצע מפגשים חברתיים ופגישות עסקיות במחיר שווה לכל נפש: כוס קפה.

בתי הקפה הפכו במהרה למרכזים פוליטיים פעילים נגד הממשל ובשל כך מדי כמה שנים הם הוצאו אל מחוץ לחוק, אך שבו במהרה וצצו שוב. "הבעיה" נפתרה כשהתחילו לקנוס את בתי הקפה בשל פעילויות חתרניות.

למדינות ערב הייתה מדיניות חד משמעית: איסור ייצוא פולי קפה – הזרעים של פולי הקפה הם בעצם פולי הקפה בעצמם. איסור זה הוחל בכדי שהקפה לא יגדל בשום מקום בעולם אלא רק באזוריהם. צעד זה בעצם יצר כמיהה למשקה האסור ופתח במרוץ להשגת זרעים. בתחרות זו זכו ראשונים ההולנדים. בשנת 1616 הם הצליחו להבריח זרעים ולגדל אותם בחממות.

להולנדים כאמור כבר היה קפה, ובשנת 1699 התחילו לגדל קפה במאלבר שבהודו, ומשם לקחו לג'אווה, היא אינדונזיה של ימינו. כעבור מספר שנים כל הקולוניות ההולנדיות הפכו למגדלים וספקי קפה העיקריים לאירופה. כיום אינדונזיה הינה ספקית הקפה הרביעית בגודלה בעולם.

בתחילה, הקפה באירופה נמכר ע"י מוכרי שתייה קרה, והאמונה הייתה שיש לקפה סגולות רפואיות. לקח שנים עד שבית הקפה הראשון באירופה נפתח. רק בשנת 1645 נפתח בית הקפה הראשון באירופה, בוונציה, ובשנת 1720 נפתח בכיכר סאן מרקו בוונציה בית קפה בשם "פלוריאן" – והוא פעיל עד עצם היום הזה. חברות רבות ואנשי עסקים ניהלו את פגישותיהם בבתי קפה, והמפורסם ביניהם היא חברת הביטוח לויד'ס אוף לונדון שהוקמה בשנת 1688. אדוארד לויד'ס ביטח על פיסות נייר אנשי עסקים וסוחרים שהיה פוגש שם, שעסקו בסחר ימי.

תפוצת גידולי הקפה התרחשה במקביל להתפשטות האימפריות האירופיות השונות לארצות עם אקלים מתאים (טרופי) לגידול קפה (ע"ע קולוניות). לדוגמא, מקור כל הקפה המצוי היום בדרום אמריקה הוא בשיח קפה אחד שהובא בשנת 1720 ע"י קצין באימפריה הצרפתית הנקרא גבריאל דה-קליו (Gabriel Mathieu de Clieu)  לאי מרטיניק ומשם לשאר דרום אמריקה.

אז בכל פעם שאתם לוגמים לכם כוס קפה, חישבו על עזים ערניות, על מורדים מוסלמים, על מבריחים הולנדים ועל קולוניות מרוחקות…